виды фреоновДуже часто у прайс-листах кліматичних фірм до зазначених моделям кондиціонерів додаються коментарі у вигляді: «фреон R22», «R-407» або «R-410A». Що це означає і наскільки суттєво для замовника, кондиціонер з яким фреоном набувати, ми і опишемо в даній статті. Щоб уникнути нападок від інших фахівців, слід обмовитися, що стаття спрямована не на доскональний опис властивостей різних фреонів, а на те, щоб дати клієнтові розуміння того, чи варто переплачувати за кондиціонери з новітніми марками фреонів.

Перший, визнаний істориками техніки кімнатний кондиціонер, випущений в 1929 році компанією General Electric, працював на аміаку. Ця речовина небезпечно для людини, що значною мірою стримувало розвиток холодильної техніки.Проблема була вирішена в 1931 році, коли був синтезований нешкідливий для людського організму холодоагент – фреон. Згодом було синтезовано більше чотирьох десятків різних фреонів, що відрізняються один від одного за властивостями і хімічним складом. Найбільш дешевими і ефективними виявилися R-11, R-12, які довгий час всіх влаштовували. Правда, в останні 15 років вони потрапили в немилість через своїх озоноруйнуючих властивостей. Взагалі, бурхлива еволюція холодоагентів в останні 15 років пов’язана в основному з проблемами екології. Використовувані в кондиціонерах і холодильниках фреони були названі головними винуватцями сумно відомих озонових дір (що вельми сумнівно). Так це насправді чи ні, але 1987 році було прийнято Монреальський протокол, що обмежує використання озоноруйнуючих речовин. Зокрема, згідно з цим документом, виробники будуть змушені відмовитися від використання фреону R-22, на якому сьогодні працює 90% всіх кондиціонерів. У більшості європейських країн продаж кондиціонерів на цьому фреоні повинна була припинитися вже в 2002-2004 роках. І багато нові моделі вже поставляються до Європи тільки на озонобезпечних хладагентах – R-407C і R-410A. На відміну від традиційних холодоагентів, R-407C і R-410A є сумішами різних фреонів, а тому менш зручні в експлуатації. Так до складу R-407C, створеного як альтернатива R-22, входять три фреону: R-32 (23%), R-125 (25%) і R-134a (52%). Кожен з них відповідає за забезпечення певних властивостей: перший сприяє збільшенню продуктивності, другий виключає загоряння, третій визначає робочий тиск в контурі холодоагенту.За будь-яких витоках цього холодоагенту його фракції випаровуються нерівномірно, і оптимальний склад міняється.

Таким чином, при розгерметизації холодильного контура кондиціонер не можна просто дозаправить. Залишки холодоагенту необхідно злити і замінити новим. Саме це і стало основною перешкодою для розповсюдження R-407C. Проблема в тому, що збір старого фреону – вельми трудомістка операція, яка вимагає наявності дорогого і громіздкого обладнання, а також високої кваліфікації персоналу.До того ж його «екологічність» на практиці може призвести до додаткового навантаження на навколишнє середовище. Евакуйований з кондиціонерів фреон необхідно утилізувати, а в Україні чи країнах Азії, наприклад, з цим ніхто не стане зв’язуватися. Його просто стравити в найближчій підворітті. І хоча для озонового шару R-407C не небезпечний, він є одним з найбільш сильних «парникових газів».

Холодоагент марки R-410A, що складається з R-32 (50%) і R-125 (50%) є умовно ізотропним. Тобто при витоку суміш практично не змінює свого складу, а тому кондиціонер може бути просто дозаправлений. Однак і R-410A не позбавлений деяких недоліків. Справа в тому, що деталі компресора кондиціонера змащуються спеціальним маслом, розчиненим у фреоні. Для кожного фреону необхідно застосовувати строго ту марку масла, яка сумісна з даними холодоагентом. У разі неправильної заправки маслом ймовірність погубити компресор (серце кондиціонера) зростає майже до 100%.

На відміну від R-22, який добре розчинний у звичайному мінеральному маслі, нові холодоагенти припускають використання синтетичного поліефірного масла. Що це означає на практиці? Поліефірне масло володіє одним дуже істотним недоліком – воно швидко поглинає вологу, втрачаючи при цьому свої властивості. Причому при зберіганні, транспортуванні і заправки необхідно виключити не тільки попадання крапельної вологи, але і контакт з вологим повітрям, з якого масло активно вбирає воду. До того ж воно не розчиняє будь-які нафтопродукти і органічні сполуки, які стають потенційними забруднюючими речовинами.

Крім того, саме кліматичне обладнання на R-410A при тій же продуктивності виходить істотно дорожче. Причина в більш високому робочому тиску. Так при температурі конденсації +43 °С, у R-22 воно складає близько 16 атм., А у R-410A – близько 26 атм. З цієї причини всі вузли та деталі холодильного контура кондиціонера на R-410A, включаючи компресор, повинні бути більш міцними. Це істотно збільшує витрату міді і робить всю систему більш дорогою.І, нарешті, самі озонобезпечні холодоагенти коштують у кілька разів дорожче традиційних. Так за кілограм R-410A доведеться викласти в 7 разів більше, ніж за кілограм звичного R-22. Ненабагато дешевше R407C, на який активно переводиться напівпромислова гамма устаткування. Тут буде 6-кратна різниця, а з урахуванням того, що при будь-якому витоку його треба зливати, реальні витрати на фреон виростуть на порядок. Слід врахувати і той факт, що з ростом робочого тиску кількість витоків неминуче збільшиться, оскільки міцність паяних, а головне вальцьованих з’єднань залишається колишньою.

Таким чином, Ви вільні самі вибирати, яке обладнання придбати. Важливо чітко розуміти наступне:

  1. Кондиціонери на новому фреоні нітрохи не краще устаткування на R22.
  2. Сьогодні подібна турбота про довкілля може тільки нашкодити.
  3. Нові фреони мають надзвичайно високою плинністю і, отже, ймовірність витоку і зупинки кондиціонера зростає навіть при грамотному і акуратному монтажі.
  4. Системи з новим фреоном майже завжди дорожче аналогів на R22.
  5. І найголовніше: якщо Ви вирішили придбати кондиціонер на R-410A за дуже низькою ціною, тобто нижче середньоринкової, будьте готові до того, що при поломці кондиціонера до Вас ніхто не приїде виправити становище. 

Суди не допомагають відловити одноденних «професіоналів». Тому новинки кондиционерного ринку слід купувати виключно у серйозних компаній.І останнє: на сьогоднішній день так і немає достовірних доказів того, що саме фреон R22, застосовуваний в більшості сучасних холодильних установок, так небезпечний для озонового шару. Є розхожа думка про те, що причина дискримінації R22 – чисто економічний інтерес виробників.